Csőgörény használata házilag
Mit érdemes tudni a csőgörényről?
Egy korábbi írásunkban már összegyűjtöttük, hogy mit lehet tenni, ha eldugult a lefolyó, és első helyen említettük a csőgörény otthoni használatát. Írásunkban részletesen is bemutatjuk ezt a jól ismert eszközt és alkalmazását.
Mi is az a csőgörény?
A csőgörény – és a csőpatkány valamint csőkígyó – elnevezés csak a közhasználatban terjedt el, ugyanis a szakma csőspirálnak vagy csőtisztító spirálnak hívja az eszközt hivatalosan. Ezekből a gúnynevekből viszont gyorsan rá lehet jönni, hogy egy olyan hosszú szerszámról van szó, amelyet a csatornába vezetünk, hogy megszüntessük a dugulásokat.
A kézi csőgörény anyaga általában (és jóesetben) acél és rugalmas szerkezetével a csövek kanyarulatait is képes követni. Egyáltalán nem bonyolult kezelni: kézi tekerős vagy pedig fúróra applikálható változata létezik. Mindegyik esetben a spirális mozgatással távolítja el a csövekben összegyűlt szennyeződéseket. Érdemes otthonra is beszerezni egyet, ha a ház csatornarendszerében gyakori a lefolyók eltömődése. Csőgörénnyel ugyanis szakember segítsége nélkül is el lehet bánni egy-két könnyebb vagy kisebb dugulással.
Milyen esetben javasolt csőgörény használata?
- A konyhai lefolyóban a zsiradék és az ételmaradék okozta lerakódások megszüntetésére.
- A zuhanyzóban összegyűlt haj, szappanlerakódás és vízkő által keletkezett eltömődések kitisztítására.
- A padlóösszefolyó dugulásainak elhárítására.
- Ha a toalettben túl sok papír gyűlt össze, akkor WC duguláselhárításra is alkalmas.
- A csőspirál kizárólag akkor használható, ha a dugulás “házon belül” helyezkedik el: a használati hely és a fővezeték között.
Hol tudok csatornaspirált vásárolni?
A legtöbb barkácsboltban, például az Obiban, Praktikerben és a kisebb üzletekben is megtalálható. Az eszköz többféle méretben is kapható. Ha otthon akarjuk alkalmazni a csőgörényt, akkor egy 3 vagy 5 méteres verziót válasszunk. A rövidebb csőspirálokat sokkal egyszerűbb kezelni, a 10 méteres vagy annál nagyobb méreteket már gépi csőgörényként használják és inkább a hozzánk hasonló szakemberek körében elterjedt.
Ügyeljünk rá, hogy a spirál acélból készüljön. A pár száz forintos online rendelt szerszámok legtöbbször silány anyagból vannak, és használat közben beleszakadnak a csatornába. Soha ne a legolcsóbb terméket válasszuk és mindig olvassuk el, hogy valóban acél csőspirált vásároltunk-e.
Csőgörény használata lépésről lépésre
- Vegyük szemügyre az eszközt: egyik oldalán a hajtókar található, míg a másikon egy szélesebb spirálban végződik, melyet le kell engedni a lefolyóba.
- A csőspirál használatához két emberre van szükség: egy ember engedi le a lefolyóba, a duguláselhárítást végző másik személy pedig az óramutató járásával megegyező irányba tekeri az elakadásoknál.
- Ha a spirál háromnegyede már bent van a lefolyóban, akkor óvatosan kezdjük visszafele húzni.
- Ismételjük meg a folyamatot, ha az első csőspirálozást követően továbbra is dugulást érzékelünk.
- Mindig türelmesen húzzuk ki a csatornarendszerből a csőgörényt. Gyakran megtörténik, hogy az erőszakos ráncigálás miatt a spirál eltörik és beleszorul a lefolyóba. Ilyenkor már csak szakember tud segíteni a dugulás elhárításában.
Tetszett a csőgörényt bemutató bejegyzésünk? Ha igen, akkor olvasd el, hogy lehet megelőzni a dugulást!